Nejčtenější články autora
Příspěvek na bydlení 2024: Na co máte nárok a jak žádat?
Jsou pro vás náklady na bydlení už příliš a netušíte, jak to všechno zaplatíte? Možná máte nárok na příspěvek na bydlení. Tady jsme sepsali, jak a kdy o něj požádat v roce 2024, co musíte doložit a jak je to v případě, kdy jste student nebo důchodce.
Daň z nabytí nemovitých věcí 2023: Kdo daň platí a kolik to je?
Dobrá zpráva: Daň z nabytí nemovité věci byla zrušena k 25. září 2020 zákonem č. 386/2020 Sb. a nemusí ji platit kdokoliv, kdo nemovitost koupil v prosinci 2019 a později.
Zvíře v pronájmu a platby za něj: Na co máte nárok?
Bydlení v pronájmu bývá pro majitele domácích mazlíčků výzvou. Vlastníci bytů totiž psi, kočky ani jiná zvířata často nepovolují a tuto podmínku si sebevědomě dávají do nájemní smlouvy. Mají na to ale právo? Zjistěte, jaká jsou pravidla a omezení týkající se domácích mazlíčků v nájmu.
Rozměry kuchyně, ložnice a dalších místností určují normy. Víte, jaké je minimum?
Stavíte dům nebo kupujete byt k rekonstrukci? Pak byste měli vědět, že minimální rozměry a plochy obytných pokojů jsou dány normami. Přes které podmínky nejede vlak a jak velkou můžete mít ložnici nebo obývací pokoj?
Předčasné splacení hypotéky 2024: Kdy se (ne)vyplatí
Přemýšlíte o předčasném splacení hypotéky? Určitě je to dobrý krok, jak se oprostit od závazku vůči bance, nepřeplácet na úrocích a bydlet teď už opravdu ve svém. Na druhou stranu novela zákona o spotřebitelském úvěru, platná od září 2024, s sebou přináší nová pravidla. Kvůli těmto změnám se bohužel může předčasné splacení hypotéky prodražit.
Jak na vklad do katastru nemovitostí v roce 2024
Při nakládání s nemovitostmi je jedním z nejdůležitějších kroků vklad do katastru nemovitostí. V tomto článku vám vysvětlíme, co všechno proces vkladu obnáší, jaké dokumenty jsou pro úspěšný vklad potřebné, jaká je cena za vklad do katastru, jaké jsou lhůty pro podání návrhu, a na co si dát pozor, abyste se vyhnuli běžným chybám.
Jak začít investovat do nemovitostí? Praktické tipy pro začátečníky
Investice do nemovitostí může být významným krokem k finanční nezávislosti. Pro začátečníky to možná zpočátku je (zdánlivě) složitý proces, ale s pravými informacemi a postupy se může investování do nemovitostí stát cennou součástí vašeho investičního portfolia. Je ale důležité zmínit, že investice do nemovitostí není rychlá cesta k bohatství. Jako vše to s sebou nese možná rizika a vyžaduje to čas, trpělivost a průběžný management. Pokud do toho chcete opravdu jít, máme pro vás mnoho tipů, jak začít investovat do nemovitostí bezpečně.
8 praktických tipů, jak získat pronájem
Hledání pronájmu bývá běh na dlouhou trať. Poptávka už dlouho převažuje nad nabídkou, a tak jsou ty nejlepší byty k pronájmu brzy rozebrané.
Odhad nemovitosti: Jak funguje a proč ho banka vyžaduje
Jedním z mnoha kroků pro získání hypotéky je odhad nemovitosti. Žadatelé z něj mají právem obavy. I když totiž splníte veškeré další podmínky pro získání hypotéky, na odhadu to může celé zkrachovat. Zjistěte, jak odhad nemovitosti probíhá, kolik stojí a jak můžete pomoci k lepšímu výsledku.
Úschova peněz při koupi nemovitosti: jak funguje a s kým do toho jít?
Při prodeji nebo koupi nemovitosti je klíčová bezpečná úschova peněz. Seznamte se s možnostmi úschovy peněz u advokáta, notáře, v bance nebo u realitní kanceláře a objevte, jak chránit své finance a zajistit transparentní převod vlastnictví.
Na co si dát pozor v rezervační smlouvě na nemovitost
Rezervační smlouva je často prvním krokem v procesu koupě nemovitosti, kdy si kupující rezervuje nemovitost u prodávajícího a zavazuje se zaplatit rezervační zálohu. Pokud vás to také čeká, zjistěte, na co si v rezervační smlouvě dát pozor, abyste nepřišli jak o nemovitost, tak o peníze.
Chcete darovat nemovitost? Zjistěte, jak na to
Rádi byste darovali mladým chalupu, ať mají kam jezdit na léto? A nebo chcete vyřešit dědictví a předejít případným sporům mezi sourozenci? Z právního hlediska to není jen tak. Nejlepším řešením je sepsání darovací smlouvy. Jak ji sepsat, na co v ní myslet a komu tímto způsobem můžete nemovitost darovat?
Všechny články autora
13 věcí, na které si dát pozor při nákupu rekreační nemovitosti
Chataření a chalupaření mají Češi v DNA. Utéct od ruchu velkoměsta, sklidit plody tvrdé práce na zahradě a mít útočiště na letní prázdniny zní dokonale. Chcete i vy za tímto účelem koupit rekreační nemovitost, nebo plánujete využít chalupu na krátkodobý pronájem? Existuje hned třináct věcí, na které byste si měli dát pozor od technického stavu přes územní plán až po právní bezvadnost.
Co si pohlídat při nákupu stavebního pozemku
Hledáte pozemek pro stavbu rodinného domu nebo chalupy? Na první pohled se zdá, že je z čeho vybírat. Jenže ne na každém pozemku si můžete postavit, co se vám zlíbí. Jinde vás mohou za rok či dva překvapit záplavy nebo exekutor ve dveřích. Zjistěte, na co si dát před nákupem pozemku pozor a na co se ptát ještě před prohlídkou, ať neztrácíte čas.
Úschova peněz při koupi nemovitosti: jak funguje a s kým do toho jít?
Při prodeji nebo koupi nemovitosti je klíčová bezpečná úschova peněz. Seznamte se s možnostmi úschovy peněz u advokáta, notáře, v bance nebo u realitní kanceláře a objevte, jak chránit své finance a zajistit transparentní převod vlastnictví.
Jak na vklad do katastru nemovitostí v roce 2024
Při nakládání s nemovitostmi je jedním z nejdůležitějších kroků vklad do katastru nemovitostí. V tomto článku vám vysvětlíme, co všechno proces vkladu obnáší, jaké dokumenty jsou pro úspěšný vklad potřebné, jaká je cena za vklad do katastru, jaké jsou lhůty pro podání návrhu, a na co si dát pozor, abyste se vyhnuli běžným chybám.
Refinancování hypotéky 2024: Jak funguje a kdy se vyplatí?
Když jde o hypotéku, každý touží po co nejvýhodnějších podmínkách. K těm vám může pomoci refinancování a přechod k nové bance. Tímto krokem můžete ulevit rodinnému rozpočtu, když si snížíte měsíční splátky nebo třeba zkrátit dobu splácení. V tomto článku se dozvíte, kdy byste měli o refinancování začít přemýšlet, jaké jsou jeho nevýhody nebo třeba to, jak proces refinancování probíhá.
Domy na klíč: V čem jsou skvělé a jak vybrat dodavatele
V posledních letech se stále častěji setkáváme s pojmem "dům na klíč". Tento koncept, který přináší revoluci v tradičním pojetí stavebnictví, nabízí řešení pro ty, kteří touží po vlastním domově, ale nechtějí se zamotávat do složitostí a nejistot spojených s tradičním stavebním procesem. Že o domě na klíč také uvažujete? Pojďte se s námi podívat na výhody a úskalí tohoto řešení a zjistěte, jak vybrat vhodného dodavatele.
13 tipů, jak rychle prodat nemovitost
Jsou nabídky nemovitostí, po kterých se hned zapráší, a pak jsou takové, ze kterých se stanou tzv. ležáci. Majitelé je prodávají dlouhé měsíce, někdy dokonce roky, aniž by sehnali relevantní zájemce. Vám se to ale stát nemusí. Chcete úspěšně a rychle prodat například zděděnou nebo zrekonstruovanou nemovitost? Máme pro vás hned 13 tipů, jak a kde rychle prodat byt, dům nebo třeba pozemek, pokud potřebujete získat peníze co nejdříve.
Typy vlastnictví nemovitosti: jaké existují a proč jsou důležité
Když kupujete byt nebo třeba chalupu, měl by vás, mimo jiné, zajímat také typ vlastnictví. Nemovitost totiž může patřit nejen fyzické osobě, ale třeba také manželům, firmě nebo družstvu. A podle toho máte, coby vlastník nemovitosti, určité výhody i nevýhody (u některých typů vlastnictví převažují hlavně ty nevýhody), které se vyplatí znát předem.
Nemovitosti v aukci a dražbě: Jak na to, když jste kupující
Hledáte-li byt či dům, třeba k rekonstrukci, může být dražba či aukce zajímavou možností, jak získat nemovitost levně. Tímto způsobem se dají ušetřit klidně i stovky tisíc. Zároveň je to vzrušující způsob nákupu nemovitosti, pokud na její pořízení nespěcháte a jdete spíše po co nejzajímavější nabídce. Mějte ale na paměti, že aukce a dražba nejsou to samé a že se s nimi nesou výhody i rizika, která je potřeba brát v potaz. Jak tedy dražba a aukce nemovitostí fungují?
Tipy, jak se v klidu přestěhovat a na nic nezapomenout
Stěhování vnímá pozitivně málokdo, a to ať už na základě osobní zkušenosti nebo z vyprávění od známých. Trable se stěhováky, pohovka, co se nevejde do výtahu, rozbité nádobí, ježdění z jednoho konce Prahy na druhý… Takových příběhů existuje nespočet. Stěhování ale nemusí být – s trochou plánování – peklo. Přestěhujte se bez stresu a efektivně, ať už svépomocí nebo se stěhováky. Poradíme, jak na to.