Zvýšení nájmu – vše, co potřebujete vědět
Zamýšleli jste se někdy nad tím, jestli vám váš pronajímatel může zvýšit nájem? Výše nájemného ve smlouvě, kterou jste na začátku podepisovali, nemusí být totiž vždy konečná a pevná.
Obsah
Zamýšleli jste se někdy nad tím, jestli vám váš pronajímatel může zvýšit nájem? Výše nájemného ve smlouvě, kterou jste na začátku podepisovali, nemusí být totiž vždy konečná a pevná. Obezřetní buďte i tehdy, najdete-li v nájemní smlouvě inflační doložku.
Může mi pronajímatel zvýšit nájem?
Podmínky zdražení specifikuje občanský zákoník. Pronajímatel vám může zvýšit nájem jen za těchto podmínek (musí splnit všechny):
- Nepodepsali jste spolu dohodu o zvyšování nájemného.
- Nepodepsali jste nájemní smlouvu, která by zdražení nájmu vyloženě zakazovala.
- Návrh na zdražené nájmu dostane nájemce písemně.
- Navrhovaná částka nesmí být vyšší než nájem v okolní lokalitě.
- Navržené nájemné, vč. minulých, není vyšší než 20 % za poslední 3 roky.
- Nájem vám už nebyl zvýšen v posledních 12 měsících.
- Nájemce se zvýšením souhlasí.
Samozřejmě se stává, že pronajímatel nezvýší nájem ani jednou, nicméně s touto možností musíte počítat. Pro jistotu koukněte do nájemní smlouvy a osvěžte si, na čem jste se dohodli, ať pak nejste ze zvýšení nájemného nemile překvapeni.
Inflační doložka v nájemní smlouvě
Než cokoli podepíšete, nájemní smlouvu si pořádně přečtěte. Na jedné ze stránek se totiž může skrývat tzv. inflační doložka, na kterou má pronajímatel právo. Jde o ustanovení, které umožňuje zvýšení nájemného jednou ročně o vyčíslenou inflaci. Nájemné se pak zvyšuje automaticky v závislosti na vyhlášené sazbě inflace zveřejněné Českým statistickým úřadem.
O kolik může pronajímatel zvýšit nájem?
Občanský zákoník k tomu vyžaduje písemnost. Nelamte si proto hlavu, že by vás jednoho krásného dne zastavil majitel bytu na chodbě a mezi řečí prohodil něco o zvýšení nájmu. Pokud k tomu dojde písemnou cestou, ani tak si pronajímatel nemůže dělat, co chce. Zákon zvýšení nájmu limituje.
Neujednají-li si strany zvyšování nájemného nebo nevyloučí-li zvyšování nájemného výslovně, může pronajímatel v písemné formě navrhnout nájemci zvýšení nájemného až do výše srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě.
Jinými slovy se nesmí stát, že výše vašeho nájmu bude třeba třikrát vyšší než nájemné souseda o dva domy dál. Srovnatelným obvyklým nájemným se zabývala i vláda a ve svém nařízení č. 453/2013 Sb. a stanovila podrobnosti a postup, jak tento pojem spravedlivě interpretovat.
Důvody pro zvýšení nájmu
Jaké mohou být důvody zvýšení nájemného? Zákon myslí na situace, kdy pronajímatel provádí stavební úpravy v domě, v němž žijete. Pokud taková rekonstrukce trvale zlepší podmínky pro váš život nebo vám šetří peněženku při výdajích za energie, na zvýšení se s vámi může chtít dohodnout. Může ale jít maximálně o 10 % z částky, kterou za rok na rekonstrukci vynaloží.
Vše musí proběhnout formou dialogu. Majitele domu s více nájemními byty váže souhlas nájemníků z minimálně dvou třetin bytů v domě. Ani v častosti zvyšování nájmu nemá pronajímatel volnost. Navržené zvýšení, společně s těmi minulými, nesmí být vyšší než 20 % za poslední 3 roky.
Když vyjádříte nesouhlas se zvýšením
Jestli se vám zvýšení nájemného nelíbí a nesouhlasíte, pronajímatel má právo domáhat se zvýšení u soudu. Je potřeba mít na paměti, že pronajímatel již není navrhovanou částkou limitován a soud se může zastavit až na částce srovnatelné s obvyklým nájemným (kdy opět vychází z nařízení vlády). Pokud soud skutečně o zvýšení rozhodne, platí pro vás změněná výše nájemného zpětně ode dne, kdy pronajímatel podal návrh soudu.
Dohoda je nejpříjemnější cesta pro obě strany
V případě, že je pro vás zvýšení nájemného neúnosné nebo ho prostě nechcete akceptovat, zkuste se s pronajímatelem lidsky dohodnout. Je to rozhodně lepší cesta než ta soudní. Mnoho pronajímatelů je chápavých a stálí a spolehliví nájemníci jsou nad zlato. Jistě dojdete k nějakému kompromisu.