Známe aktuální ceny nemovitostí – podzim 2024
Nájemní trh zažívá boom. Poptávka po bytech je tak enormní, že téměř vymizela sezónnost. Co dalšího se událo ve třetím čtvrtletí 2024 na realitním trhu?
Ceny bytů – Praha, Brno, Střední Čechy
Byty na podzim zdražují. Na mnoha místech dokonce skokově. Podle odborníků je důvodem především větší množství hypoték. Situace však není nikterak dramatická – často se jedná jen o mazání předchozích poklesů nebo stagnace.
komentuje Hendrik Meyer, šéf realitní skupiny European Housing Services.
Kdo může mít radost, jsou obyvatelé hlavního města. Ceny bytů v Praze vzrostly o pouhé procento a zastavily se těsně pod hranicí 128 tisíc Kč/m2. Pro srovnání – za tuto cenu se prodávala průměrná novostavba přesně před třemi lety.
V jihomoravské metropoli to naopak letos bylo jako na houpačce. Po rychlém růstu přišlo stejně rychlé vychladnutí, aby se ceny opět vrátily do původní trajektorie. Oproti předchozímu čtvrtletí vzrostly o 9 %, takže aktuálně v Brně zaplatíte za metr čtvereční 94 318 korun. Aktuální hodnota ale není rekordem. Výrazně dráž se byty nabízely ještě v půlce roku 2022. Tato hranice však pravděpodobně padne do konce roku.
vysvětluje Hendrik Meyer.
O zhruba 6 % se oproti minulému kvartálu zvedla průměrná cena starších středočeských bytů. A poprvé těsně překonala milník 80 tisíc Kč/m2. Jakkoli se může růst zdát skokový, jedná se z dlouhodobého pohledu spíše o návrat na původní cenové hladiny z dob s vyšší poptávkou.
Významně se zvedly ceny také v Moravskoslezském, Libereckém a Ústeckém kraji, který ale přesto stále nabízí nejlevnější nemovitosti. Konkrétní výši cen najdete v grafu níže.
Ceny rodinných domů
Ceny rodinných domů rostly napříč republikou, klesaly pouze na jižní Moravě a Vysočině. V Praze meziročně vzrostly o 7 % a zastavily se na 108 107 Kč/m2.
Výrazně pomaleji rostly ceny rodinných domů ve Středočeském kraji, které v podstatě celý letošní rok stagnují. Ve třetím čtvrtletí se průměrná cena pohybovala na 68 864 Kč za metr plochy. Podobně jako u Prahy je však třeba přihlédnout ke skutečnosti, že od začátku roku přibývají v nabídce především starší nemovitosti před rekonstrukcí.
vysvětluje Hendrik Meyer.
Překvapivý vývoj je také u starších rodinných domů v Brně. Ve třetím kvartálu klesly na 51 555 Kč/m2. Tedy na úroveň, na které se nacházely na jaře roku 2023. Určitý vliv může mít stále poměrně umírněný růst cen pozemků, který vytváří v kombinaci s novostavbou překvapivou konkurenci pro kvalitní domy před rekonstrukcí v centrech jihomoravských měst a vesnic.
domnívá se Hendrik Meyer.
Skokanem se pak stal Plzeňský kraj, kde ceny vyšplhaly na 47 557 Kč a mezikvartálně vzrostly téměř o 20 %, meziročně dokonce o 27 %.
Aktuální ceny nájemního bydlení
Nájemní trh je na nových rekordech, a to jak rychlostí růstu cen, tak počtem zájemců na jeden byt. Počty zájemců jsou tak vysoké, že v podstatě vymizela sezónnost poptávky. Ačkoliv před zimou počet zájemců zpravidla klesá, nyní stále roste. Na konci podzimu je v Praze poptávka na novém rekordu a to 73 zájemců na jeden byt. V Brně to mají zájemci snazší, zájemců je tu o polovinu méně než v Praze, přesto jde ale o vysoké číslo. I přes dlouhé fronty, je ale stále možné bydlení získat. Úspěch pak zvýší, pokud zájemce dokáže doložit bezdlužnost nebo sjednané připojištění zodpovědnosti.
Vysoká poptávka po nájemním bydlení pochopitelně vytváří tlak na růst cen, které se v celorepublikovém průměru mezikvartálně zvýšily asi o 4 %, v Praze se oproti předchozímu kvartálu ceny zvýšily o 5 % na 356 Kč za metr nájemní plochy. V Brně byl oproti předchozímu kvartálu 6 % růst na 301 Kč za metr. Připlatí si také obyvatelé Středočeského kraje, kde se ceny dostaly na 271 Kč za metr nájemní plochy.
zmiňuje Martin Ponzer, ředitel digitální realitní služby Bezrealitky.
Nájmy významně rostly také v Plzeňském, Libereckém a Karlovarském kraji. Nejnižší ceny nájmů jsou pak v Ústeckém kraji, kde je možné si pronajmout byt v průměru za 184 Kč za metr čtvereční.