Proč byste se měli zajímat o energetický průkaz nemovitosti?
Hledáte nové bydlení? Počítáte, kolik vás bude stát vytápění a osvětlení ve vyhlédnutém domě? Pak byste se také měli podívat na energetický štítek neboli PENB, který ukrývá informace o energetické náročnosti budovy. Víte, co všechno se ze štítku můžete dozvědět?
Obsah
Co je to PENB
Průkaz energetické náročnosti budovy, tedy PENB, obsahuje na jednom místě informace o tom, jak moc je nemovitost náročná na provoz z pohledu energií. Zjednodušeně řečeno tedy to, kolik za rok zaplatíte za ohřev vody, topení, osvětlení, řízené větrání či odvod přebytečné vlhkosti.
PENB se řídí zákonem č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií. Kromě katastrálních údajů na něm najdete ukazatele energetické náročnosti včetně potřeby tepla na vytápění či součinitele prostupu tepla budovou. Obsahuje také přehled o typu dodané energie – tedy to, zda objekt využívá elektřinu, plyn, solární energii nebo třeba tepelné čerpadlo.
Pro vás jako kupující je ukazatelem klasifikační třída, která se pohybuje na rozmezí A-G. (Ve zjednodušeném provedení potkáváme obdobný štítek například na elektrických spotřebičích.) Zatímco třída A značí z energetického pohledu mimořádně úspornou budovu, G pak na opačné straně mimořádně nehospodárnou.
Proč byste se měli zajímat o energetický štítek?
Jaký energetický štítek má vyhlédnuté bydlení by vás mělo zajímat hned ze dvou důvodů.
- Kvůli ceně energií – pokud dům nebo byt není zateplený, hrozí, že co ušetříte na nájmu, zaplatíte za topení
- Kvůli ceně nemovitosti
Jak zjistit, jakou třídu PENB má vyhlédnutá nemovitost?
Průkaz PENB jsou povinni doložit majitelé, a to nejen při prodeji, ale i při pronájmu nemovitosti, a to nejpozději při podpisu smlouvy. Informaci byste tedy tak měli nalézt už v samotném inzerátu.
Chcete zjistit PENB pro svou nemovitost nebo nově rekonstruovaný a zateplený byt? Poradíme vám jak na to.