Pojištění nemovitosti a domácnosti: Komu a proč se vyplatí?
Někteří mají kliku a životem projdou bez nemocí, nehod nebo jiných nečekaných událostí, na které se většina z nás pojistí. Jiným se štěstí vyhýbá obloukem a řeší už poněkolikáté vykradený sklep nebo ukradené kolo. Nespoléhejte na to, že budete patřit do první skupiny a zjistěte, kdy a proč je dobré pojistit domácnost i nemovitost.
Obsah
Jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti?
Hlavní rozdíl spočívá v tom, co je možné pojistit a také kým. Pojištění nemovitosti je možné jen v případě, že jste jeho majitelem. Pojištění domácnosti můžete uzavřít i tehdy, pokud v bytě či domě bydlíte, ale nejste majiteli. Je možné sjednat oba typy pojištění současně nebo jen jedno z nich.
Základní pojmy
- Pojistná částka: Je to součet hodnot všech osobních věcí a dalšího vybavení bytu. Pojišťované věci se oceňují tzv. novou cenou, za níž pořídíte stejnou nebo srovnatelnou věc v dnešních cenách.
- Dílčí limity: Představuje maximální možnou částku, kterou vám pojišťovna v případě škody vyplatí.
- Sublimit pojištění: Znamená to omezení celkového pojistného plnění a často má podobu pojistného limitu na věci uložené mimo obytné prostory, tzn. sklep, garáž atd.
Vyplatí se to?
Možná si i vy říkáte, že se vás výše zmíněné situace netýkají. Vždyť jaká je pravděpodobnost, že zrovna vás někdo vykrade nebo vám vyhoří byt? Můžete spoléhat na své štěstí, ale případné uhrazení škod z vlastních peněz vás může vyjít na desítky tisíc. Nejednou už tento typ pojištění vytrhl lidem trn z paty.
Na druhou stranu pokud bydlíte v nájmu, kde jste kryti vratnou jistinou a nevlastníte hodnotné vybavení (např. závodní horské kolo, lyže, umělecká díla, drahý notebook, který denně používáte k práci apod.), pojištění nemovitosti ani domácnosti nejspíše nebudete potřebovat. Záleží samozřejmě jen na vás, jak se rozhodnete.
Na co se vztahuje pojištění nemovitosti
Pojištění nemovitosti se týká pevných částí bytu či domu – podlahy, střechy, stropů a stěn – a v případě pojištění domu také garáže, zahradního domku apod. Do pojištění nemovitosti dále spadají zárubně dveří, obvodové zdivo, zateplovací materiály, radiátory i obklady v koupelně. Dále je možné pojistit také chatu či chalupu.
Z pojištění nemovitosti je možné uhradit škody způsobené:
- výbuchem, požárem
- povodněmi, zemětřesením, sesuvem půdy
- havárií vody z vodovodního řádu
- vichřicí nebo krupobitím
- vandalismem či vloupáním
Na co se vztahuje pojištění domácnosti
Tento typ pojištění se vztahuje pouze na vnitřní vybavení domácnosti, tedy spotřebiče, nábytek, osvětlení, koberce, osobní věci, sportovní vybavení atd. Vztahuje se též na věci uskladněné ve sklepě či kočárkárně, nikoli jen přímo u vás doma.
Pojištění domácnosti nabízí náhradu za:
- za odcizení či vandalismus
- technické poruchy
- škody způsobené vlivem srážek či povodní
- servis domácích spotřebičů do určité částky za rok
- poškození elektrických spotřebičů vlivem zkratu či přepětí
Tipy, jak vybrat pojištění nemovitosti či domácnosti
- Zajímejte se o výši pojistné částky. Se stanovením optimální částky pro nemovitost pomůže odborný odhad. V případě majetku dává smysl součet hodnot všech věcí v domácnosti.
- Prostudujte si nastavení limitů, hlavně pokud pojišťujete drahé věci.
- Porovnávejte a neberte první nabídku pojištění, i když se bude zdát jako ta nejvýhodnější.
- Důkladně si prostudujte, čeho se pojištění (ne)týká. Spornou položkou bývá kuchyňská linka, vestavěné spotřebiče a vestavěný nábytek.
- Zajímejte se o délku pojištění a jak často budete pojistku platit (1× ročně, půlročně či čtvrtletně).
- Ptejte se, kdy a za jakých podmínek je možné smlouvu vypovědět.
- Pozor na pojmy a slovíčkaření, povodeň není to samé co záplava.
- Pohlídejte si, zda vám pojišťovna vyplatí cenu časovou (zohledňuje případné opotřebení věci), obvyklou (cena, za níž byste věc aktuálně prodali), nebo novou (představuje hodnotu nově pořízené věci).
- Při sjednání pojištění online můžete ušetřit cca 20 až 30 %.
- Hodnotnější majetek si před sjednáním pojištění nafoťte a schovávejte si účtenky jako důkaz pro rychlejší vyřízení.