Na každý byt v Praze je 108 zájemců. Jak přežít realitní džungli?
Najít si bydlení v Praze je stále větší výzva. Na každý volný byt připadá v průměru 108 zájemců a ceny nájmů dosahují historických maxim. Vlastní bydlení se pro mnoho lidí stává nedosažitelným snem, a tak se nájemní bydlení už dávno nebere jako přechodné řešení, ale jako běžná a rozumná volba.

Podle Hendrika Meyera, šéfa realitní skupiny EHS, se v Česku mění přístup k nájmům. „Před deseti lety byl nájem spíše nouzovým řešením. Dnes je to rovnocenná alternativa vlastního bydlení a vnímání lidí se posouvá podobným směrem jako v Německu či Rakousku, kde je nájem běžnou součástí života,“ říká v rozhovoru pro pořad Flow na E15.
Proč je situace tak napjatá?
✔ Hypotéky jsou drahé a pro mnoho lidí nedostupné
✔ Byty k pronájmu chybí a poptávka je obrovská
✔ Investoři nakupují nemovitosti na spekulace a drží je prázdné
Řešení? Meyer vidí cestu například ve zvýšení nabídky nájemního bydlení – ať už podporou výstavby nebo uvolněním bytů, které dnes leží ladem. Zároveň očekává, že se Češi postupně přiblíží západnímu modelu, kde je běžné bydlet v nájmu dlouhodobě a investovat peníze jinam než do vlastního bytu.
Co se můžeme naučit od Německa?
Inspirací může být právě německý model bydlení, kde v nájmu žije přibližně polovina obyvatel. Důvodem není jen vyšší dostupnost nájemního bydlení, ale i lepší ochrana nájemníků – například delší výpovědní lhůty či regulace zvyšování nájemného. vysvětluje Meyer.