Postup, jak uzavřít, zapsat nebo zrušit věcné břemeno
Věcná břemena představují důležité právní omezení, které může zásadně ovlivnit hodnotu i prodej nemovitosti. Ať už plánujete zřízení, zápis, nebo zrušení věcného břemene, je důležité znát právní postupy a pravidla. Poradíme, jak se s touto problematikou vypořádat, aby vše proběhlo hladce a legálně.
Obsah
Zásadní kroky při prodeji nemovitosti s věcným břemenem
Ověřte stav v katastru nemovitostí
Nejprve se ujistěte, že je věcné břemeno zapsané v katastru nemovitostí. Kupující potřebuje mít kompletní informace o všech omezeních, která se na nemovitost vztahují. Pokud břemeno není zapsané, hrozí nejasnosti nebo dokonce právní komplikace při převodu vlastnických práv.
Jak postupovat? Vyhledejte aktuální list vlastnictví na katastrálním úřadě. Pokud zjistíte, že je věcné břemeno nezapsané v katastru, budete potřebovat jeho zápis. K tomu je třeba mít řádně uzavřenou smlouvu o věcném břemeni, která obsahuje podrobnosti o povaze břemene, právech a povinnostech oprávněného i povinného.
Potřebné dokumenty pro zápis věcného břemene do katastru:
- Žádost o zapsání věcného břemene.
- Platná smlouva, například smlouva o zřízení věcného břemene chůze a jízdy nebo služebnost cesty vzor.
- Doklady totožnosti obou stran.
Informujte kupujícího o všech detailech
Kupující má právo znát veškeré podmínky spojené s věcným břemenem. Transparentnost posiluje důvěru a zamezuje nedorozuměním v budoucnu. Co přesně byste měli sdělit? Základními informacemi jsou: Typ věcného břemene (např. užívací právo, průchod nebo průjezd, služebnost bytu), zda je břemeno zřízeno na dobu určitou nebo neurčitou, jaké povinnosti z něj plynou pro nového vlastníka a zda existuje možnost břemeno zrušit, například dohodou nebo soudní cestou.
Právo cesty, užívání bytu nebo vedení sítí – pochopte tyto pojmy a vyhněte se problémům, abyste si zajistili klidné vlastnictví. Vše jsme vysvětlili v tomto článku.
Zohledněte věcné břemeno v ceně nemovitosti
Věcná břemena mají vliv na hodnotu nemovitosti. Kupující často vnímají břemeno jako riziko nebo komplikaci, což snižuje tržní cenu. Proto je nutné stanovit adekvátní cenu, která bude lákavá a současně pokryje omezení spojená s břemenem.
Jak vypočítat vliv věcného břemene na cenu?
- Zvažte, zda břemeno zásadně omezuje užívání nemovitosti (např. služebnost cesty, která výrazně ovlivňuje soukromí).
- Pokud je břemeno výhodné (např. bezúplatná smlouva o užívání pozemku pro rodinu), nemusí mít na cenu tak výrazný dopad.
- Nechte si zpracovat online odhad odhad kupní ceny na Bezrealitky. Zdarma, nezávazně a do pár minut zjistíte, za kolik můžete nemovitost s věcným břemenem prodat.
Zvažte možnost zrušení břemene před prodejem
Pokud věcné břemeno představuje pro kupujícího zásadní problém, měli byste zvážit jeho zrušení ještě před prodejem. Nejjednodušší způsob je dohoda mezi vámi a oprávněnou osobou, která břemeno užívá. Dohoda musí být písemná a její platnost potvrzuje katastr nemovitostí.
V případě, že není dohoda možná, lze postupovat podle ustanovení § 1299 občanského zákoníku. Tento paragraf umožňuje, aby soud rozhodl o zrušení věcného břemene, pokud:
- Došlo k zásadní změně okolností – například věcné břemeno již neplní svůj účel (například uživatel nemovitost dlouhodobě neužívá).
- Břemeno nepřiměřeně zatěžuje vlastníka nemovitosti – to může nastat, pokud břemeno výrazně omezuje vlastníka a jeho potřeby, zatímco oprávněný z něj již prakticky nemá užitek.
Soud při rozhodování zvažuje spravedlnost a proporcionalitu, tedy zda zrušení břemene nepoškodí oprávněnou osobu více, než prospěje vlastníkovi nemovitosti. Soudní rozhodnutí je závazné a nezbytné jako podklad pro podání žádosti o výmaz věcného břemene z katastru nemovitostí. Katastrální úřad zápis odstraní až po předložení tohoto rozhodnutí spolu s návrhem na výmaz.
Zažádání a zřízení věcného břemene
Zřízení věcného břemene je proces, který stanovuje právní vztah mezi vlastníkem nemovitosti (tzv. povinným) a oprávněnou osobou. Tento vztah umožňuje oprávněné osobě určitá práva užívat nemovitost nebo naopak omezuje vlastníka v jeho právech. Typickým příkladem je služebnost cesty nebo právo užívání části domu.
Má-li věcné břemeno fyzicky vymezený prostor, například cestu, přizvěte si na pomoc geodeta.
Vymezení účelu a rozsahu věcného břemene
Prvním krokem, na který byste se měli zaměřit, je jasné vymezení účelu a rozsahu věcného břemene. Ujasněte si, co přesně má břemeno zahrnovat. Může jít například o právo chůze a jízdy přes váš pozemek, doživotní užívání bytu jinou osobou, nebo o umístění inženýrských sítí. Vždy je důležité vědět, zda břemeno bude úplatné, nebo bezúplatné, a zda má být časově omezené, nebo trvalé.
Pokud má břemeno zahrnovat fyzicky vymezený prostor, například cestu, budete potřebovat geometrický plán, který jasně určí její rozsah. Tento plán si nechte zpracovat autorizovaným geodetem. Jasné vymezení práva je klíčem k tomu, aby později nedocházelo k nedorozuměním.
Smlouva o zřízení věcného břemene
Dalším krokem je uzavření písemné smlouvy o zřízení věcného břemene. Tuto smlouvu byste měli připravit s maximální pečlivostí, protože právě ona je základem celého procesu. Ve smlouvě by měla být uvedena přesná identifikace vaší nemovitosti podle údajů z katastru nemovitostí, identifikace oprávněné osoby, a především podrobný popis práva, které břemeno zajišťuje.
Například u služebnosti cesty je nutné přesně popsat trasu, kterou oprávněná osoba bude využívat, a určit, zda je cesta určena pouze pro pěší, nebo i pro vozidla. U služebnosti bytu by měla smlouva obsahovat informace o tom, jaké prostory oprávněný bude užívat, na jak dlouho a za jakých podmínek.
Průběh zápisu do katastru nemovitostí
Když máte smlouvu hotovou, musíte podat návrh na zápis věcného břemene do katastru nemovitostí. Bez tohoto zápisu nemá břemeno právní účinky vůči třetím osobám, a tedy není formálně platné. Návrh na zápis podáváte na příslušném katastrálním úřadě. K němu přiložíte originál nebo úředně ověřenou kopii smlouvy o věcném břemenu, vyplněný formulář návrhu na vklad a případně další dokumenty, například geometrický plán. Za podání návrhu zaplatíte správní poplatek ve výši 2 000 Kč.
Katastrální úřad má na vyřízení vaší žádosti obvykle 30 dnů. Pokud jste dodali všechny dokumenty správně, úřad břemeno zapíše. Jestliže ale návrh obsahuje chyby nebo je neúplný, budete vyzváni k jejich odstranění. Tím se celý proces může prodloužit, proto doporučujeme pečlivou kontrolu všech podkladů ještě před jejich podáním.
Potřebujete prodat byt, dům nebo garáž, ale mít s přípravou inzerce co nejméně práce a naopak rychle prodat? U vybraných tarifů za vás zajistíme inzerci na mnoha realitních serverech. Díky tomu zvýšíte své šance na úspěšný prodej. Podívejte se na náš ceník inzerce.
Co když se nemůžete dohodnout?
Pokud se na podmínkách věcného břemene nemůžete s druhou stranou dohodnout, máte možnost obrátit se na soud. Typickým příkladem je situace, kdy potřebujete zřídit cestu přes sousední pozemek, protože jinak nemáte přístup ke své nemovitosti. Soud může na základě § 1029 občanského zákoníku rozhodnout o zřízení věcného břemene, pokud je to nezbytné a přiměřené. Současně ale musí zajistit, že vlastník zatížené nemovitosti dostane odpovídající náhradu.
Zvláštní případy – zákonná věcná břemena
Některá věcná břemena vznikají automaticky ze zákona. Příkladem je situace, kdy je na vašem pozemku nutné umístit elektrické vedení, plynovod nebo jiná zařízení technické infrastruktury. Tato zákonná břemena jsou upravena například v § 25 odst. 4 energetického zákona č. 458/2000 Sb. I tato břemena však musí být zapsána do katastru nemovitostí, aby byla právně vymahatelná.
Kdo může zřídit věcné břemeno?
Věcné břemeno může zřídit pouze osoba, která má k nemovitosti odpovídající vlastnická práva, tedy vlastník nemovitosti. Pokud je nemovitost ve spoluvlastnictví, je nezbytné, aby se na zřízení věcného břemene shodli všichni spoluvlastníci. Výjimkou je situace, kdy má některý ze spoluvlastníků výhradní právo nakládat s konkrétní částí nemovitosti, například na základě dohody o užívání.
Zřízení věcného břemena mezi fyzickými osobami
Nejčastěji vzniká věcné břemeno dohodou mezi dvěma fyzickými osobami, například mezi sousedy. Typickým příkladem je situace, kdy vlastník jednoho pozemku umožní druhému právo průchodu či průjezdu přes svůj pozemek, aby měl soused zajištěný přístup k veřejné komunikaci. Taková dohoda se stvrzuje písemnou smlouvou a musí být zapsána do katastru nemovitostí, aby byla právně závazná i pro budoucí vlastníky nemovitostí.
Věcné břemeno se může týkat i poskytovatelů energií, aby byl zajištěn přístup k technickým zařízením.
Zřízení věcného břemena ve prospěch právnické osoby
Věcné břemeno může být zřízeno i ve prospěch právnické osoby, například společnosti provozující inženýrské sítě, distribuční společnosti elektřiny či vody, nebo společenství vlastníků jednotek. Tyto subjekty často využívají věcná břemena k zajištění přístupu k technickým zařízením, vedení sítí nebo k zabezpečení potřebné údržby. Právnické osoby obvykle uzavírají smlouvy přímo s vlastníky nemovitostí a jejich oprávnění bývá dlouhodobé nebo trvalé.
Zřízení věcného břemena státem nebo obcí
Další specifickou situací je zřízení věcného břemena ve prospěch veřejného subjektu, jako je stát nebo obec. Stát může věcné břemeno zřídit například k zajištění přístupu k veřejné infrastruktuře nebo ochraně přírody. Obce zase často využívají věcná břemena k údržbě a provozu obecních komunikací, veřejných parků nebo odvodňovacích systémů. V takových případech bývá břemeno zpravidla zřízeno na základě zákonného oprávnění.
Zřízení věcného břemena soudem
Pokud se oprávněná osoba a vlastník nemovitosti nedokážou dohodnout, může být věcné břemeno zřízeno soudem. To se stává například tehdy, když vlastník sousedního pozemku zamezí přístup k nemovitosti, která by se tím stala nepřístupnou. Soud může na základě žádosti oprávněné osoby zřídit věcné břemeno rozhodnutím, přičemž zohledňuje přiměřenost a nezbytnost takového opatření (§ 1029 občanského zákoníku).
Platnost věcného břemene
Platnost věcného břemene se liší podle typu, účelu a podmínek, za kterých bylo zřízeno. Doba trvání může být stanovena smluvně, vyplývat ze zákona, nebo být omezena rozhodnutím soudu. Věcná břemena se obecně dělí na dočasná a trvalá, přičemž každá varianta má svá specifika, která byste měli předem zvážit.
Věcné břemeno na dobu určitou
Pokud zřizujete věcné břemeno, můžete jeho trvání omezit na konkrétní časový úsek. Tato možnost je výhodná v situacích, kdy je břemeno potřeba pouze dočasně, například při výstavbě infrastruktury, opravách nemovitosti, nebo při řešení krátkodobého přístupu přes sousední pozemek.
Ve smlouvě o zřízení věcného břemene byste měli přesně uvést, do kdy bude právo platit. Můžete také stanovit podmínky, za kterých břemeno zanikne, například dokončením určité činnosti nebo splněním konkrétního závazku. V praxi je však nutné mít na paměti, že i u břemen na dobu určitou je třeba jejich zánik nahlásit katastrálnímu úřadu. Pokud tak neučiníte, může věcné břemeno zůstat zapsané a vyvolávat nejasnosti při budoucím nakládání s nemovitostí.
Pokud je zrušení věcného břemene možné, učiňte tak ještě před prodejem.
Věcné břemeno na dobu neurčitou
Trvalé věcné břemeno je nejčastějším typem. Toto břemeno zůstává v platnosti, dokud nezaniknou okolnosti, které vedly k jeho zřízení, nebo dokud se strany nedohodnou na jeho zrušení. Typickým příkladem je doživotní užívání bytu, které obvykle končí úmrtím oprávněné osoby.
Věcné břemeno na dobu neurčitou může být ukončeno také tehdy, pokud právo ztrácí svůj účel. Tento princip vychází z § 1299 občanského zákoníku, který stanoví, že pokud věcné břemeno není vykonáváno po dobu deseti let, nebo pokud je zjevné, že jej není možné vykonávat, může být zrušeno na návrh vlastníka nemovitosti.
Automatický zánik věcného břemene
Existují situace, kdy věcné břemeno zaniká automaticky. Nejčastěji k tomu dochází, když oprávněná osoba zemře (u břemen osobní povahy) nebo když přestane existovat nemovitost, na kterou se břemeno vztahuje (například při její demolici). Dalším případem automatického zániku je situace, kdy vlastník zatížené nemovitosti a oprávněná osoba splynou v jednu osobu. Pokud například koupíte sousední pozemek, na který jste měli právo cesty, věcné břemeno zaniká, protože jej již není třeba vykonávat.
Chystáte se prodat nemovitost a váháte, zda je to možné, když na ní vázne nesplacená hypotéka? Čtěte, jak takovou nemovitost prodat.
Jak zajistit zrušení věcného břemene?
Pokud chcete věcné břemeno ukončit dříve, než automaticky zanikne, je nutné jej zrušit dohodou nebo soudně. Dohoda o zrušení věcného břemene by měla být uzavřena písemně a obsahovat jasné vyjádření obou stran, že se na zrušení shodují. Tato dohoda se poté podává na katastrální úřad jako návrh na výmaz břemene.
Pokud však není možné dosáhnout dohody, můžete podat návrh na soudní zrušení. Soud rozhoduje na základě důkazů, zda věcné břemeno skutečně ztratilo svůj účel, nebo zda je jeho trvání nadále odůvodněné. Důležité je také doložit, že ukončení břemene nezpůsobí nepřiměřené obtíže druhé straně.
Jak zrušit věcné břemeno
Zrušení věcného břemene je proces, který vám umožní odstranit právní omezení na nemovitosti. Tento krok může být nezbytný, pokud věcné břemeno ztratilo svůj účel, stalo se neaktuálním, nebo pokud brání efektivnímu nakládání s nemovitostí. Způsob zrušení závisí na typu věcného břemene, způsobu jeho vzniku a na tom, zda se obě strany dokážou dohodnout.
Dohoda o zrušení věcného břemene
Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak zrušit věcné břemeno, je dohoda mezi vlastníkem zatížené nemovitosti a oprávněnou osobou. Tato dohoda musí být uzavřena písemně a měla by obsahovat:
- Identifikaci všech zúčastněných stran.
- Přesný popis věcného břemene, které se ruší.
- Vyjádření, že obě strany souhlasí se zrušením břemene.
- Podpisy obou stran, které by měly být úředně ověřené.
Uzavřenou dohodu je nutné podat na katastrální úřad spolu s návrhem na výmaz věcného břemene z katastru nemovitostí. Správní poplatek za výmaz činí 2 000 Kč. Pokud je dokumentace v pořádku, úřad záznam odstraní obvykle do 30 dnů.
Zrušení věcného břemene soudem
Pokud se nedokážete s oprávněnou osobou dohodnout na zrušení břemene, můžete se obrátit na soud. Soudní zrušení je možné, pokud věcné břemeno přestalo plnit svůj účel, například pokud oprávněná osoba již právo nevyužívá nebo pokud není možné právo vykonávat.
Podle § 1299 občanského zákoníku lze věcné břemeno zrušit, pokud:
- Není vykonáváno po dobu nejméně deseti let.
- Je zjevné, že právo nemůže být nadále vykonáváno, například kvůli změně fyzických podmínek.
Soud zvažuje nejen důvody pro zrušení, ale také to, zda ukončení věcného břemene nepřinese nepřiměřenou újmu oprávněné osobě. Pokud soud rozhodne o zrušení, jeho rozhodnutí je závazné a na základě něj můžete podat návrh na výmaz břemene z katastru nemovitostí.
Automatický zánik věcného břemene
Některá věcná břemena mohou zaniknout automaticky, a to bez potřeby jakéhokoliv úředního úkonu. Typicky jde o situace, kdy:
- Zemře oprávněná osoba u věcných břemen osobní povahy (například služebnost bytu na dožití).
- Zanikne nemovitost, na kterou se věcné břemeno vztahuje (například demolice domu nebo zrušení cesty).
- Dojde ke sloučení vlastníka nemovitosti a oprávněné osoby, například při koupi sousedního pozemku, na který bylo věcné břemeno zřízeno.
Jak správně podat návrh na výmaz břemene?
Pokud jste dospěli k dohodě o zrušení věcného břemene nebo pokud máte rozhodnutí soudu, které toto zrušení potvrzuje, musíte podat návrh na výmaz břemene na katastrální úřad. Tento návrh by měl obsahovat:
- Formulář návrhu na výmaz (dostupný na stránkách ČÚZK).
- Dohodu o zrušení břemene, případně rozhodnutí soudu.
- Doklad totožnosti žadatele.
- Úhradu správního poplatku.
Katastrální úřad má na zpracování návrhu lhůtu 30 dnů, během níž prověří dokumentaci. Pokud je vše v pořádku, provede výmaz věcného břemene z katastru nemovitostí a nemovitost již nebude právně zatížena.
Prodej bytu, domu nebo třeba garáže už nemůže být pohodlnější. Podívejte se, jaké služby a nástroje majitelům nemovitostí nabízíme.
Proč zrušení věcného břemene nepodcenit?
Věcné břemeno může významně ovlivnit hodnotu nemovitosti i její budoucí využití. Pokud břemeno již není relevantní, je ve vašem zájmu zajistit jeho odstranění. Ať už zvolíte dohodu, nebo soudní cestu, pečlivě připravené podklady a právní konzultace vám mohou ušetřit čas i peníze.
Proč je důležité znát dobu trvání věcného břemene?
Věcná břemena mohou výrazně ovlivnit hodnotu a využitelnost vaší nemovitosti. Proto je důležité mít přehled o jejich době trvání a pravidelně kontrolovat, zda stále odpovídají aktuální situaci. Pokud zvažujete zřízení, změnu nebo zrušení věcného břemene, vždy doporučujeme konzultaci s právním odborníkem, abyste předešli komplikacím.
Vliv věcného břemena na atraktivitu a cenu
Věcné břemeno je zásadním faktorem, který byste měli zvážit, pokud plánujete svou nemovitost prodat. Může mít totiž výrazný dopad na její atraktivitu pro kupující, využitelnost i konečnou tržní hodnotu. Některá věcná břemena mohou být pro kupce přijatelná, jiná naopak výrazně omezující. Klíčem je pochopení, jak konkrétní břemeno vaši nemovitost ovlivňuje, a správné nastavení ceny.
Jak věcné břemeno ovlivňuje hodnotu nemovitosti
Hodnota nemovitosti zatížené věcným břemenem obvykle klesá, protože představuje určité omezení pro nového vlastníka. Například věcné břemeno doživotního užívání bytu může znamenat, že kupující nebude moci nemovitost ihned využít podle svých potřeb. To se projevuje na snížené poptávce a nižší tržní ceně.
Zřízení věcného břemene něco stojí. Za podání návrhu zaplatíte 2 000 Kč.
Měli byste také zvážit, jak je břemeno vnímáno z pohledu potenciálních kupujících. Pokud se jedná o břemeno, které má minimální vliv na každodenní provoz nemovitosti, jako například umístění inženýrských sítí, nemusí mít na cenu zásadní dopad. Naopak věcná břemena, která zasahují do základního užívání nemovitosti, mohou snížit její hodnotu i o desítky procent.
Jak prezentovat nemovitost s věcným břemenem
Pokud svou nemovitost prodáváte a je zatížena věcným břemenem, měli byste tuto skutečnost komunikovat jasně a transparentně. Kupující má právo vědět, jaké závazky a omezení se s nemovitostí pojí. Při prezentaci nemovitosti doporučujeme zdůraznit pozitivní aspekty, například stabilitu právního vztahu nebo skutečnost, že břemeno nemusí mít přímý dopad na běžné užívání nemovitosti.
Důležité je mít k dispozici všechny relevantní dokumenty, jako je smlouva o věcném břemenu nebo zápis v katastru nemovitostí. Tyto materiály umožní kupujícímu lépe pochopit, co břemeno obnáší, a mohou mu dodat důvěru, že vše probíhá legálně a transparentně.
Může věcné břemeno mít výhody?
V některých případech může věcné břemeno nemovitost zhodnotit. Například pokud má váš pozemek zajištěn přístup přes sousední pozemek prostřednictvím služebnosti cesty, je to pro potenciální kupující velká výhoda. Podobně u bytových domů může být užitečné věcné břemeno týkající se technických zařízení, která umožňují provoz nemovitosti, jako je přístup k infrastruktuře nebo společným částem budovy.
Jak správně stanovit cenu nemovitosti s věcným břemenem
Stanovení ceny nemovitosti zatížené věcným břemenem vyžaduje pečlivý přístup. Doporučujeme obrátit se na zkušeného odhadce, který do ceny promítne vliv břemene. Tento odborník zohlední, jak zásadně břemeno omezuje využití nemovitosti, a na základě toho určí jeho vliv na cenu.
Měli byste se připravit na to, že kupující budou věcné břemeno považovat za riziko, což může ovlivnit jejich ochotu zaplatit plnou tržní hodnotu. Transparentní komunikace a dobře připravené dokumenty mohou pomoci zmírnit jejich obavy a usnadnit prodej.
Seznamte se s možnostmi úschovy peněz u advokáta, notáře, v bance nebo u realitní kanceláře. Vše jsme pro vás přehledně sepsali do tohoto článku.
Nejčastější otázky k věcným břemenům
Co je věcné břemeno a jaký je jeho účel?
Věcné břemeno je právní omezení, které umožňuje oprávněné osobě využívat cizí nemovitost nebo jinak omezit její užívání. Jeho účelem je zajistit práva, jako je například přístup přes sousední pozemek (služebnost cesty) nebo doživotní užívání bytu.
Jak zapsat věcné břemeno do katastru nemovitostí?
Pro zápis věcného břemene do katastru je nutné uzavřít písemnou smlouvu o věcném břemenu, vyplnit návrh na vklad a podat jej na katastrální úřad. K návrhu přiložte smlouvu a případné další dokumenty, jako je geometrický plán. Správní poplatek činí 2 000 Kč.
Jak zrušit věcné břemeno, které již není aktuální?
Věcné břemeno lze zrušit dohodou mezi vlastníkem a oprávněnou osobou. Pokud není možné dosáhnout dohody, můžete požádat soud, aby břemeno zrušil, například pokud přestalo plnit svůj účel. Po zrušení je nutné podat návrh na výmaz břemene z katastru nemovitostí.
Co dělat, pokud soused odmítá zřídit věcné břemeno?
Pokud soused odmítá uzavřít smlouvu o věcném břemenu, můžete požádat soud o jeho zřízení. Soud posoudí, zda je břemeno nezbytné, například pro zajištění přístupu k vaší nemovitosti, a rozhodne o jeho rozsahu a případné kompenzaci pro souseda.
Může věcné břemeno zahrnovat více oprávněných osob?
Ano, věcné břemeno může být zřízeno ve prospěch více osob současně. V takovém případě je důležité ve smlouvě jasně specifikovat, jakým způsobem budou práva vykonávána a zda bude mezi oprávněnými osobami stanovena nějaká hierarchie.
Co dělat, pokud oprávněná osoba zneužívá své právo?
Pokud oprávněná osoba využívá věcné břemeno nad rámec sjednaných podmínek nebo způsobuje škody, můžete se obrátit na soud. Soud může rozhodnout o úpravě podmínek břemene nebo o jeho úplném zrušení, pokud došlo k výraznému porušení dohody.
Lze věcné břemeno převést na jinou osobu?
Ano, ale pouze za určitých podmínek. Pokud je věcné břemeno vázáno na konkrétní osobu (osobní věcné břemeno), nelze jej převést. Pokud se jedná o služebnost spojenou s vlastnictvím jiné nemovitosti (věcné břemeno reálné), přechází na nového vlastníka dané nemovitosti.