Jak jsou na tom ceny nemovitostí na začátku léta 2024?
Většina krajů hlásí oproti jaru zlevňování. Což je pozitivní zpráva pro všechny, kteří chtějí v následujících měsících řešit nákup vlastního domu nebo bytu. Nereálné ceny by vás čekat neměly, obrat k trvalému poklesu ale nečekejte.
Obsah
Většina krajů hlásí oproti jaru zlevňování. Což je pozitivní zpráva pro všechny, kteří chtějí v následujících měsících řešit nákup vlastního domu nebo bytu. Nereálné ceny by vás čekat neměly, obrat k trvalému poklesu ale nečekejte.
Byty v Praze zdražily o procento, v Brně naopak ceny o 4 % klesly
Koupím teď vládne opatrnost. Ačkoliv podle Meyera je nyní nejvyšší počet prohlídek za poslední rok, počet uzavřených prodejů je nepoměrně nižší.
Zlevnění by ale majitelé neměli brát jako tragédii. Krok zpět o sto tisíc korun může znamenat zrychlení prodeje klidně o čtvrt roku i více.
A jak situace ovlivnila ceny? Stagnací. A to i na největším – pražském trhu. Průměrná cena bytu v Praze se zvýšila pouze o procento na 126 tisíc Kč/m2. Meziročně pak jde o 8% zdražení. V Brně, kde se ceny na jaře zvyšovaly skokově, nyní ceny klesly až o 4 %. Starší byt je tu k mání za 87 tisíc Kč/m2. Také v Brně však v meziročním srovnání vzrostly, a to o 7 %. Pokles hlásí i města Středočeského kraje, a to jak v meziročním, tak kvartálním srovnáním. Průměrně se zde byty prodávaly za podobnou cenu jako na jaře – za 76 tisíc korun za metr. Což je dokonce o 5 % levněji než loni touto dobou.
Vývoj v dalších krajích pak můžete podrobně vidět v grafu níže.
Ceny rodinných domů klesají opatrně
Zajímají vás spíše domy? I jejich ceny zařadily mírnou zpátečku. V průměru se napříč Českem snížily ceny o 2 % a přiblížily se konci minulého roku. Důvodem jsou opět finance domácností a obavy z dodatečných investic, které se skoupí domu nevyhnutelně pojí. O propadu cen se však z dlouhodobému podhledu mluvit nedá – v meziročním srovnání jsou totiž ceny až na výjimky vyšší po celém Česku, v některých krajích i o více než 10 %.
Typicky domkářská jižní Morava hlásí oproti jaru jen mírný pokles cen – a to o 1 % na 55,5 tisíc korun za metr. Meziročně si tak Moraváci připlatí 9 %. Stejný pokles oproti jaru hlásí Středočeský kraj. Ustálení cen v hladině 68 tisíc Kč/m2 při 5% meziročním růstu tak napovídá, že ani Praha moc nezdražila a Středočeši zatím nemusí čekat příliv nových obyvatel, kteří se kvůli cenám přestěhují do blízkosti metropole. Ten totiž zpravidla ceny zvedá.
Značný propad se ale odehrál v Olomouckém kraji. Ten v minulosti překvapil opravdu skokovým meziročním růstem, dnes ale snižuje své ceny oproti jaru o 9 %.
Nájemní bydlení – rostou ceny i počet zájemců
Ostražité by měly být domácnosti, které se chystají do nájemního bytu. Podle očekávání růst jejich cen zrychlil. Sice pouze nepatrně, o to větší zlom však může přijít na konci léta a v září, kdy se k domácnostem přidají i vysokoškoláci a vrcholí celoroční špička poptávky. Už nyní ale zájemců přibývá a poptávka se po dlouhé době v rámci celého Česka dostala přes 25 zájemců na jeden nájemní byt. V Praze, kde jsou pomyslné „fronty“ tradičně nejdelší, se v současnosti o jeden byt uchází 51 zájemců.
S poptávkou se tedy zvedly i ceny. V Praze vzrostly o 2 % na 367 Kč/m2 pronajímané plochy. Oproti loňsku si tak nájemníci si tak za typický 65metrový byt připlatí skoro 1 850 korun měsíčně. Lépe jsou pak na tom obyvatelé Brna. Nájem se tu zvýšil v průměru o 1 % a vychází na 285 Kč/m2. A za 65metrový byt tak budou v létě chtít majitelé asi o 620 korun měsíčně více než loni.
Města Středočeského kraje pak hlásí pokles na 259 korun za metr nájemní plochy. Meziročně jsou tu však ceny o 4 % vyšší a 65metrový byt nyní stojí o 685 korun měsíčně více než loni.
Ceny tak rostly napříč republikou. Pokles kromě Středočeského kraje pak zaznamenaly pouze Moravskoslezský a Karlovarský kraj, kde je tradičně možné sehnat bydlení zdaleka nejlevněji z celé ČR.