Jak a kdy přistoupit k vyklizení bytu?
Ač se to nezdá, vyklizení bytu může být náročné a složité. Ať už se jedná o vyklizení bytu po skončení nájmu, vyklizení bytu po zemřelém nebo o situace, kdy nájemce či bývalý vlastník odmítá nemovitost opustit. Správné načasování a postupy při vyklízení jsou proto zásadní. Jedině tak předejdete právním komplikacím a minimalizujete škody. V tomto článku jsme proto sepsali, jak správně k vyklizení přistoupit, kdy je na to čas a ve kterých případech přistoupit k žalobě na vyklizení bytu.
Obsah
Co zahrnuje vyklizení nemovitosti?
Vyklizení bytu zahrnuje odstranění veškerého majetku a vybavení z bytu, včetně nábytku, spotřebičů a osobních věcí. Vyklízení nemovitosti se provádí z různých důvodů, ať už jde o vyklizení po skončení nájmu, prodeji nemovitosti nebo po smrti nájemce. Každý z těchto scénářů má své specifické postupy a pravidla, která musíte dodržet. Vyklizení bytu pak často zahrnuje:
- Odvoz nábytku – vynesení a odstranění veškerého nábytku z nemovitosti, včetně sedaček, stolů, židlí, postelí a skříní.
- Likvidace spotřebičů a elektroniky – spotřebiče (lednice, pračky, trouby či mikrovlnky) a elektroniku (televize, počítače či audio zařízení) je třeba odvést a ekologicky zlikvidovat nebo recyklovat.
- Odstranění osobních věcí – bývalí obyvatelé často zanechají v bytě osobní věci, jako oblečení a hygienické potřeby, které je nutné odstranit.
- Odstranění odpadků – byt může být znečištěn odpadky, kterých je nutné se zbavit.
- Odstranění koberců a podlah – v závažnějších případech, například po úmrtí, které nebylo zjištěno hned, je potřeba odstranit koberce nebo podlahy.
- Úklid – pokud si na vyklizení najmete úklidovou firmu, bývá součástí i konečný úklid.
- Recyklace – některé firmy pak nabízejí také recyklaci nebo darování věcí, které byly vyklizeny z bytu.
Kdy přistoupit k vyklizení bytu?
Vyklízení nemovitostí můžete zahájit v několika různých situacích, kdy je potřeba uvolnit prostor pro nové nájemníky nebo připravit byt na prodej:
Vyklizení bytu po skončení nájmu
Po skončení nájmu by měl nájemce byt vyklidit a odevzdat pronajímateli v den ukončení nájemního vztahu (může to být i později, záleží na dohodě). To je ideální případ.
Pokud se to ale nestane a nájemník v bytě zůstane i po skončení smlouvy, máte jako pronajímatel právo podat žalobu na vyklizení bytu. Nájemci můžete poslat ještě oficiální předžalobní výzvu k vyklizení bytu (na internetu najdete různé výzvy k vyklizení bytu jako vzor) a požádáte ho o uvolnění prostoru.
Mohou však nastat situace, kdy sice nájemník byt opustí, ale jeho věci v něm zůstanou. K vyklizení pak můžete přistoupit, ale časová lhůta a podmínky se v konkrétních případech liší:
- Nájemník byt předá, ale jeho věci v něm zůstanou: Pokud došlo k oficiálnímu předání bytu, tedy k odevzdání klíčů, máte jako pronajímatel právo do bytu chodit, i když v něm stále zůstaly věci. Nájemník totiž podle občanského zákona nemá povinnost byt vyklidit, ale pouze opustit.
- Nájemník zemře a nezanechá žádné dědice: V případě, že nájemník zemře a nezanechá žádné dědice, nájemní vztah skončí po šesti měsících. Jako pronajímatel pak můžete byt na své náklady byt po zemřelém vyklidit a majetek prodat. Pokud by se později objevil dědic, můžete po něm požadovat úhradu za vyklizení.
- Nájemník z ničeho nic přestane platit a zmizí: V tomto případě musíte počkat, až bude nájem považován za ukončený. K tomu dojde, pokud nájemce opustí byt tak, že je jasné, že nájem skončil. To platí po čtyřech měsících od první nezaplacené platby. Pokud nájemník tři měsíce neplatí, porušuje tím své povinnosti. Vás jako pronajímatele to opravňuje k výpovědi nájemní smlouvy. Nájemníkovi pak náleží ještě měsíc na odevzdání bytu.
Vyklizení bytu po smrti nájemce
V případě, že nájemce zemře, je vyklizení bytu čistě na jeho dědicích. Ti mohou vyklidit byt po skončení dědického řízení, případně dříve, ale záleží na jejich domluvě. Pokud nájemce dědice nemá, běží vám zmiňovaná lhůta 6 měsíců - po jejím uplynutí můžete byt vyklidit. Vyklizení bytu po zemřelém může však být citlivou záležitostí, a to hlavně v případě, kdy se na úmrtí přišlo pozdě. V takové situaci může být nutné i odstranění koberců a podlah a důkladná dezinfekce a hubení hmyzu. Tady se rozhodně vyplatí poptat specializovanou firmu.
Vyklizení nemovitosti při prodeji
Po prodeji nemovitosti by měl bývalý vlastník byt či dům vyklidit a předat novému majiteli. Pokud to neudělá, může nový vlastník požadovat vyklizení prostřednictvím zmiňované žaloby na vyklizení nemovitosti. I v této situaci se může hodit vzor žaloby na vyklizení nemovitosti, který je dostupný například na právních portálech.
Vyklizení vydražené nemovitosti
Pokud kupujete dům či byt v dražbě, často se stane, že jde o nemovitost v insolvenci. Ta může nastat, když současný vlastník není schopen splácet dluhy. Insolvenční správce pak často skrze veřejné dražby nemovitost prodá, aby získal dlužné peníze. Tady je bohužel velká šance, že původní majitel nebude chtít nemovitost opustit. V takovém případě také můžete podat žalobu na vyklizení nemovitosti, poslat výzvu na vyklizení nemovitosti a domáhat se uvolnění prostoru soudní cestou. Proces pak může zahrnovat i exekuci, pokud se bývalý vlastník odmítá vystěhovat i po soudním rozhodnutí.
Jak postupovat při žalobě na vyklizení bytu?
Pokud nastane některá z výše zmiňovaných situací a nájemce nebo bývalý vlastník se odmítá vystěhovat, je často nezbytné podat žalobu na vyklizení nemovitosti. Tento proces může být zdlouhavý, ale bez něj se bohužel někdy nehnete.
Kdy podat žalobu na vyklizení bytu?
Žalobu na vyklizení bytu lze podat v několika situacích, včetně:
- Neplacení nájmu – nájemce neplatí nájemné a odmítá opustit byt.
- Skončení nájmu – nájemce nevyklidí byt po skončení nájemní smlouvy.
- Vyklizení nemovitosti po dražbě – bývalý vlastník odmítá opustit vydraženou nemovitost.
Po podání žaloby na vyklizení nemovitosti soud situaci posoudí a rozhodne, zda nájemce nebo bývalý vlastník musí byt vyklidit. Pokud soud rozhodne ve prospěch žalobce, bývalý obyvatel bytu dostane stanovenou lhůtu (obvykle 15 dní) na vyklizení bytu. Pokud ani po této lhůtě byt nevyklidí, může žalobce požádat o exekuci vyklizením.
S podáním žaloby na vyklizení nemovitosti souvisí také soudní poplatek. Ten je stanoven na 5 000 korun a platí se při podání žaloby. Kromě soudních poplatků je třeba počítat s náklady na právní zastoupení a případné exekuční náklady, pokud bude nutná exekuce vyklizením.
Obraťte se na naše odborníky z bezrealitky.cz. Rádi vám pomůžeme s advokátními službami, pronájmem nemovitosti i prodejem!
Jak postupovat při vyklízení bytu?
Při samotném vyklízení bytu je pak potřeba postupovat systematicky a dodržovat všechny právní požadavky. Na tohle byste měli myslet:
- Prvním krokem je zajištění všech potřebných dokumentů a povolení, hlavně pokud jde o vyklizení bytu z právních důvodů, například po soudním řízení.
- Při vyklízení bytu pak důležité dokumentovat celý proces, zejména pokud jde o vyklizení z právních důvodů. Fotografická dokumentace a svědectví mohou být užitečné v případě budoucích sporů o stav nemovitosti nebo její vybavení.
Náklady na vyklizení bytu
Ceny vyklízení nemovitostí se může dost lišit v závislosti na tom, jak je byt či dům velký, kolik je v něm věcí a v jakém je stavu:
- Velikost nemovitosti – Čím větší nemovitost, tím vyšší náklady na vyklizení.
- Typ vybavení – Náklady se zvyšují, pokud je třeba odstranit těžké nebo objemné předměty, jako jsou spotřebiče či nábytek.
- Stav bytu – V případě vyklizení bytu po zemřelém, kdy je nutná dezinfekce nebo likvidace kontaminovaných věcí, mohou být náklady výrazně vyšší.
Vyklizení malého bytu tak může stát pár tisíc korun, zatímco vyklizení většího bytu nebo domu může vyžadovat desítky tisíc - hlavně pokud je třeba likvidovat nebezpečné materiály nebo provést odbornou dezinfekci.
Plánujte a buďte trpěliví
Vyklizení nemovitosti je proces, který vyžaduje pečlivé plánování, trochu právních znalostí a v některých případech i trpělivost. Ať už jde o vyklizení bytu po skončení nájmu, vyklizení bytu po zemřelém, nebo vyklizení nemovitosti z jiných důvodů, je potřeba dodržovat právní předpisy a správně postupovat. Pokud se bývalí nájemníci či vlastníci odmítají vystěhovat, je často nezbytné podat žalobu na vyklizení bytu a postupovat podle zákonných pravidel.