Hořící vánoční stromeček? 5 kroků, co dělat při požáru
Lepší vyhořet než se dvakrát stěhovat. Otřepaná fráze, kterou ale určitě nepotvrdí nikdo, kdo někdy požár doopravdy zažil.
Obsah
Lepší vyhořet než se dvakrát stěhovat. Otřepaná fráze, kterou ale určitě nepotvrdí nikdo, kdo někdy požár doopravdy zažil. Obdobím, kdy domácnosti řeší požár nejčastěji, jsou zpravidla Vánoce. Svíčky v oknech, na adventním věnci anebo na vánočním stromku jsou riziko, které většina lidí stále podceňuje.
Ukazují to i čísla – v roce 2022 hasiči zaznamenali celkem 103 případů požárů od zapálené svíčky, z toho 36 za měsíc prosinec a 15 za měsíc leden. V ostatních měsících roku se počet takovýchto případů běžně pohybuje od 1 do 10 měsíčně.
Bezpečnost nade vše
Pokud zapalujete svíčku měli byste dbát na následující:
1. vždy byste pod ní měli mít stabilní nehořlavou podložku, např. adventní věnec je dobré umístit na talíř nebo skleněný tác
2. umístit ji v dostatečné vzdálenosti od květin, výzdoby, a především záclon a závěsů
3. nedávat svíčky na vánoční stromek
4. nenechávat svíčku bez dozoru
5. vždy sfouknout svíčku před spaním (i když si jdete jen zdřímnout 😉) či odchodu z bytu
Pokud je to možné, použijte k dekoraci elektrické svíčky, opatrní buďte také při manipulaci s prskavkami.
Jak postupovat v případě požáru způsobeného svíčkou
- Pokud jde o oheň malého rozsahu (např. vám chytl adventní věnec), můžete se jej pokusit hasit vlastními prostředky – voda, hasicí přístroj.
- V případě, že sami požár nezvládnete, rychle opusťte zasažený prostor – pamatujte, že vaše zdraví je přednější než majetek. S sebou si vezměte jen to nejdůležitější (doklady, peníze či léky). Pokud je to možné, vypněte přívod elektřiny a plynu.
- Volejte linku 150 nebo 112. Čím dříve hasiče informujete, tím dříve mohou zasáhnout. Upozorněte i sousedy hlasitým voláním „HOŘÍ“.
- Při odchodu zavřete dveře – zabráníte rychlejšímu šíření požáru. Pokud kvůli ohni nemůžete na chodbu, zavřete se v místnosti, kde dosud nehoří, a utěsněte dveře před kouřem (např. mokrým ručníkem). Pokud není riziko vniknutí kouře do bytu, otevřete okno a dejte znamení zasahujícím hasičům (např. ručníkem nebo prostěradlem vyvěšeným z okna).
- I když se vám podaří požár vlastními silami uhasit, ohlaste jej hasičům. Ti vám sepíší odborné vyjádření a zprávu na pojišťovnu.
S následky požáru pomůže pojištění
Pokud i přes všechna bezpečností opatření k požáru dojde, se situací vám kromě hasičů pomůže i pojišťovna, u které byste měli mít právě pro případ podobných krizových situací sjednáno pojištění. Platit škody sousedům nebo majiteli, v případě, že nebydlíte ve vlastním, může být nejen stresující, ale i drahá záležitost.
Pokud jste v pozici nájemníka, určitě byste měli mít:
- pojištění domácnosti – to se vztahuje na vybavení bytu, které si do něj přinesete – např. nábytek, elektrospotřebiče či oblečení – a v případě vyhoření bytu vám pomůže pokrýt náklady spojené s poškozeným vybavením. Pokud ovšem využíváte původní vybavení, vaše pojistka se na jeho poškození nevztahuje a majitel bytu by měl mít pojištění vlastní.
- pojištění odpovědnosti – pokryje úhradu škody tehdy, kdy vaší vinou přijdou k újmě také sousedé. Hodí se tedy právě pro události jako vyhoření či vytopení bytu.
V případě požáru vám zprávu pro pojišťovnu sepíší hasiči. A to i tehdy, když se vám podaří oheň zlikvidovat vlastními silami. Proto je potřeba je i v takovém případě informovat a událost s nimi sepsat. Do příjezdu vyšetřovatele požárů nic neuklízejte a ponechejte místo požáru tak, jak jste jej objevili nebo zůstalo po uhašení.