Ceny nemovitostí na konci roku 2024
Jaké trendy můžeme čekat na realitním trhu v roce 2025? Především násobně více zájemců, rostoucí chuť investovat do nemovitosti i ze strany střední tříd a také pestřejší nabídku nemovitostí, které majitelé uvádí do prodeje. Český realitní trh se totiž definitivně vzpamatovává z útlumu.
Obsah
Průměrná cena bytů na konci roku 2024
Ceny bytů v Praze
Ceny secondhandových pražských bytů, které po většinu roku rostly spíše mírně, ke konci roku zamířily k nové psychologické hranici. Zastavily se těsně pod cenou 135 tisíc korun za metr čtvereční (134 696 Kč/m2). Meziročně tak vrostly o 8 %. Podle všeho na ceny momentálně tlačí především rostoucí počet zájemců, který se od začátku roku zhruba ztrojnásobil. Majitelé si tak mohou opravdu vybírat a zároveň šponovat ceny nahoru.
Jestli porostou ceny bytů i v roce 2025 ukáže až předjaří letošního roku. Limitem bude, kolik domácností dosáhne vzhledem k neklesajícím úrokům na hypotéky.
Ceny bytů ve Středočeském kraji
Větší poptávka po vlastním bydlení se z Prahy po roce přelila také do Středočeského kraje. Počet zájemců o byty ve středočeských městech stoupl podle lokality asi 2–5×. Zájem je především o byty s přímým železničním spojením s Prahou a maximálně 60minutovým dojezdem do centra města. Mírně ožila však také čistě lokální poptávka, a to především ve městech jako Kladno, Beroun, Neratovice, Roudnice, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, nebo Lysá nad Labem a Nymburk. Ceny bytů se tak poprvé přiblížily pod 85tisícovou hranici (84 920 Kč/m2). V létě stály ještě o 5 % méně. V na konci roku 2023 to pak bylo o 11% méně.
Ceny bytů v Jihomoravském kraji
Stále poměrně nepřehledná je také situace v Brně a obecně Jihomoravském kraji. Přestože i tady stoupl zhruba na trojnásobek počet zájemců o nákup nemovitosti, ceny stále nemají klidnou a předvídatelnou hladinu. U bytů se v celé druhé polovině roku držely kolem psychologické hranice 95 tisíc korun za metr (95 529 Kč/m2), což je výrazně víc (o 13 %) než v roce 2023.
Průměrná cena domů na konci roku 2024
Ceny domů v Praze
Nabídka domů v Praze je velmi rozdílná. Nadále převládají především dvě kategorie – domy před rekonstrukcí v okrajových částech Prahy anebo naopak prémiové nemovitosti – tedy především vily. Nově se však začínají objevovat řadové domy v širším městě. Průměrná cena vyrostla na konci roku na 114 280 Kč/m2, což je zhruba o 6 % více než před rokem.
Ceny domů ve Středočeském kraji
Trh s rodinnými domy ve středních Čechách v podstatě celý rok stagnoval a od jara loňského roku vyrostl o pouhá dvě procenta. Průměrná cena středočeského rodinného domu se tak pohybuje na úrovni 69 928 Kč/m2.
Ceny domů v Brně
Cena rodinných domů v průběhu loňského roku spadla, aby se dostala v podstatě na stejnou hranici, s jakou trh na začátku roku 2024 začínala. Průměrně jste si tedy mohli pořídit rodinný dům za 56 822 Kč/m2. Nakolik ale tuto cenu budou zájemci akceptovat i v roce 2025 se teprve uvidí.
Ceny nájmů v prosinci 2024 lámaly rekordy
Konec loňského roku přinesl také výrazné zdražení nájmů. V Praze poprvé padl milník 400 korun za metr čtvereční nájemní plochy, přičemž v samotném prosinci se cena nájmů vyhoupla dokonce na 412 korun za metr. Oproti loňskému roku si tak nájemníci musí připlatit zhruba o desetinu.
Stejně rychle rostly ceny nájmů také ve středočeských městech, kde došlo k pokoření hranice 290 korun za metr nájemní plochy. Nejdražší bydlení je pak v rámci kraje v městech u hranic s Prahou nebo na hlavních železničních tazích, které urychlují cestu do hlavního města.
V Brně a jeho okolí ceny zamířily ke skokovému růstu a ve druhém pololetí doháněly předchozí přešlapování na místě. V průměru se byty pronajímaly za 320 korun za metr čtvereční nájemní plochy, v prosinci se pak cena vyhoupla až na 334 korun. A podobně jako u hlavního města se stále častěji pronajímají také byty v okolí metropole – tedy městech jako Tišnov, Kuřim, Blansko nebo Vyškov.
Domácnosti se tedy snaží nestěhovat, přesto počty zájemců na jeden inzerát jsou stále enormní. V Praze je jich kolem 110, v Brně jejich počet na konci roku stoupl na 60. Na třetí příčce se s 39 zájemci umístila Plzeň, průměrně 28 reakcí mají inzeráty měst Středočeského kraje. Martin Ponzer však upozorňuje, že to nutně neznamená výrazně vyšší počet lidí hledajících nájem: zájemci se jen naučili reagovat na větší množství inzerátů než v předchozích letech.
„Majitelé pak na rostoucí počty zájemců reagují jednoduše. Přednost nedávají tomu, kdo se o byt přihlásí jako první, ale kdo je schopen doložit co nejvíce informací ke své osobě nebo domácnosti. Troufám si říct, že bez doložení bezdlužnosti nebo třeba sjednaného dobrovolného osobního pojištění odpovědnosti ještě před nastěhováním nejde v některých lokalitách byt v rozumném čase sehnat.“