10 realitních nej
Víte, kolik metrů má nejmenší byt v Česku? Kde během roku nejvíce zdražily nájmy? Nebo kolik stál v roce 2024 nejdražší dům na realitním trhu? Přinášíme vám 10 realitních zajímavostí (nejen) roku 2024.
Obsah
- Nejdražší dům na českém trhu v roce 2024
- Nejdražší byt na českém trhu v roce 2024
- Nejstarší nemovitost na českém trhu v roce 2024
- Nejbizarnější nemovitost v nabídce
- Nejpoptávanější nemovitost k nájmu v nabídce
- Největší skokan v cenách bytů
- Největší skokan v cenách domů
- Největší skokan v cenách nájmů
- Nejvyšší budova v Česku
- Nejmenší byt v Česku
Nejdražší dům na českém trhu v roce 2024
Nejdražším domem na realitním trhu se stal rohový nájemní dům na Rašínově nábřeží z roku 1910. Nese označení River Park Place a jeho hodnota je 891 milionů korun. V domě najdeme deset apartmánů od 95 do 180 metrů čtverečních. V pátém a šestém podlaží se pak nachází mezonet s plochou šest set metrů čtverečních a terasou o velikosti dvě stě metrů, odkud je krásně vidět panorama Prahy. Tento byt by se sám o sobě s jistotou dostal mezi první desítku nejdražších bytů, pokud by byl v prodeji samostatně. Byty se dají využívat jak k dlouhodobému pronájmu, tak k privátním nebo firemním akcím. Dům byl postaven podle architektů Aloise Dryáka, Tomáše Amena a Quida Bělského a na fasádě nese sochy od Josefa Drahoňovského.
Nejdražší byt na českém trhu v roce 2024
Nejdražším bytem byl penthouse na pražském Žižkově. Ačkoliv jde o byt, díky své velikosti i obřím terasám spíš připomíná vilu. Zabírá celkem 1 154 metrů čtverečních, pokud započítáte i tři terasy a vlastní zahradu. K vybavení bytu patří kromě obývacího pokoje, otevřené kuchyně s jídelnou, čtyř ložnic a dvou koupelen také pracovna nebo salonek. Ve druhé úrovni bytu si majitelé mohou užít prosklené atrium s bazénem s protiproudem, které je obklopené zelenou zahradou s altánkem uprostřed. Do penthousu vede vlastní výtah přímo z garáže a interiér je laděný do art deco stylu. Pořídit si jej můžete za 117 milionů korun.
Nejstarší nemovitost na českém trhu v roce 2024
Milujete historii a rádi byste se stali hradní paní či pánem? Pak je vám k dispozici památkově chráněný hrad v Dolních Kounicích nedaleko Brna. Stojí na kopci nad řekou Jihlavou, nedaleko zříceniny kláštera Rosa Coeli. Jeho historie sahá až do roku 1162, kdy byl jeho prvním vlastníkem Vilém z Kounic. Je spojen ale i s dalšími šlechtickými rody, např. Ditrichštejny. V roce 1959 byl zámek znárodněn, po roce 1989 zámek restituoval a následně prodal JUDr. Václav Édl společnosti L.V.P., spol. s r.o., která jej zpřístupnila veřejnosti a začala opravovat. Nyní jej nabízí za 200 milionů korun. Na základě znaleckého posudku má hrad hodnotu dokonce půl miliardy korun, reálnou hodnotu ovšem určí jedině cena, na které se potká nabídka s poptávkou.
Nejbizarnější nemovitost v nabídce
Na jaké bizarní nemovitosti jste mohli vloni narazit v nabídce? Kromě mnoha trafik, vinných sklípků nebo o něco méně častějších hausbotů se v nabídce objevil třeba zámek nebo malá vodní elektrárna.
Nejpoptávanější nemovitost k nájmu v nabídce
Zájem o nájemní bydlení je poslední dva roky na vzestupu. Důvodem je především těžko dostupné vlastní bydlení. Majitelé bytů v Praze mohou nyní podle Bezrealitky v průměru čekat 109 zájemců. Je ale třeba říci, že zájem je vysoký i proto, že lidé obepisují více nabídek a uměle tak vytváří větší fronty. Rekordmanem v počtu zájemců je nicméně garsonka v pražských Vršovicích o 18 metrech čtverečních. U toho inzerátu zaznamenaly Bezrealitky 643 konverzací.
Největší skokan v cenách bytů
Komu se zdá, že ceny nemovitostí rostou do nebe, není daleko od pravdy. Každý kvartál přináší zdražení napříč kraji. Největší zdražení bytů zaznamenaly Bezrealitky v Plzeňském kraji. Ceny se tu na konci roku pohybovaly v průměru 68 174 Kč za metr a za rok tak vzrostly téměř o čtvrtinu (23 %).
Největší skokan v cenách domů
Skokanem v cenách bytů se stal v minulém roce Olomoucký kraj. Ceny rodinných domů tu během roku vzrostly podle Bezrealitky o neuvěřitelných 35 %. Za metr tu zájemci o bydlení zaplatí přes 42 300 Kč za metr čtvereční. Pro kupující je to tedy dobrá i špatná zpráva zároveň – špatná, že si připlatí, dobrá v tom, že o se úroveň bydlení v lokalitě zvedla a je o něj zájem.
Největší skokan v cenách nájmů
Stejně jako ceny nemovitostí rostly během roku ceny nájmů. Kde se lidem během 12 měsíců zvedly nejvíce? Pokud čekáte Prahu, není tomu tak. Nájmy procentuálně nejvíce rostly v Královéhradeckém kraji, kde došlo ke zvýšení o 21 % (tedy o pětinu). Na konci roku zde lidé v průměru platili 244 Kč za metr čtvereční. Stále jde ale o jeden z krajů, kde jsou dlouhodobě nájmy nejnižší a zdaleka nedosahují těch pražských, kde je nyní průměr 401 korun za metr.
Nejvyšší budova v Česku
Prvenství mezi nejvyššími budovami v České republice drží zatím AZ Tower, která se nachází v Brně ve čtvrti Jižní centrum. Výška střechy je 111 metrů, nejvyšší bod pak má 116 metrů. Byla postavena v letech 2011 až 2013 ve stylu tzv. dekonstruktivismu podle návrhu architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky. Náklady na její výstavbu byly kolem 800 milionů korun.
Nejmenší byt v Česku
Jak velký prostor potřebujete ke svému životu? Někomu může (anebo musí) stačit 9 metrů čtverečních. Aktuálně jeden z nejmenších bytů na trhu najdete v pražské rezidenci Prosecká vyhlídka, kterou nedávno dokončil nemovitostní fond Vertex Fund. Jednotka o devíti metrech čtverečních je podle jeho slov zatím experimentem.
Jde o jednu otevřenou místnost, která slouží jako obývací pokoj, kuchyňský kout a ložnice zároveň. Oddělená je pak pouze koupelna. Prostoru tu opravdu není mnoho. Úložné prostory jsou pod postelí, kuchyňka s dřezem má pouze metr, stolek přivrtaný na zdi je sklápěcí. Také je nutné využívat společné prádelny v domě. Možným úskalím, které by neměl minout žádný z potenciálních kupujících, je fakt, že byt vzhledem ke své velikosti je veden jako ubytovací jednotka a podle stavebního zákona jde o nebytové prostory.